Om oss
Nyheter
Här publicerar vi nyheter från konferensbranschen.
Passa på att anmäla dig till vårt nyhetsbrev!
Extra MötesVagans på Högberga Gård
Högberga Gård på Lidingö är känt för sin fantastiska inre och yttre miljö där man erbjuder mötesplatser utöver det vanliga. Med passionlig service ger man sina gäster en unik helhetsupplevelse. Nu lanserar man sitt nya varumärke med en tydlig inriktning - att vara landets mest sofistikerade mötesplats. Och runt hörnet väntar nya, spännande koncept.
- Vår vision är att vara en sofistikerad, passionerad och en alltid närvarande mötesplats. Efter att ha utvecklats starkt under ett antal år fanns ett behov av att se över varumärket. Nu har vi tagit ett helhetsgrepp vilket resulterat i en helt ny plattform. Nu står vi fullt rustade för att uppfylla vår vision, säger Johan Hjort, VD på Högberga Gård.
Sedan oktober har man genomgått ett omfattande varumärkesarbete. Med utgångspunkt i frågorna "Vem är Högberga Gård och för vilka?" har man vänt på varje sten för att identifiera nuläge och position. Såväl kunder som anställda har intervjuats och marknadens möjligheter har analyserats. Därefter har man tagit ut riktningen mot framtiden.
- Vad vi har gjort är att sätta fingret på vad Högberga Gård är idag. Grunden i verksamheten är fortfarande densamma, men med ett delvis förändrat fokus på det interna arbetet samt en helt ny profil, säger Tanja Jezewski, Marknadschef på Högberga Gård.
Med det nya varumärket följer också ett nytt grafiskt formspråk med en ny logotyp. Logotypen tar sitt ursprung i den spännande historiken som redan finns inbyggt på Högberga. Den nya lila färgen står för det sofistikerade, extravaganta och passionen i såväl uppfinningsrikedomen som värdskapet.
- Hos oss har man möten som lämnar avtryck. Med vår vision följer också ett visst ansvar att leverera unika helhetsupplevelser. Vi har nu flera nya spännande koncept på gång som garanterat kommer att gynna våra gäster och förstås sticka ut i mötes-Sverige, avslutar Johan Hjort.
NYHETSARKIV
-
1 FEBRUARI 2012
Vi söker innesäljare
Läs mer › -
17 JANUARI 2012
Rekordår för Konferenspoolen i antal nya samarbetspartner
Läs mer › -
4 JANUARI 2012
Utomhuspool på Skepparholmen
Läs mer › -
22 DECEMBER 2011
Radisson Blu bäst i Norden
Läs mer › -
18 NOVEMBER 2011
Vår Gård satsar på tystnad
Tystnad ska ge extra energi till konferensgästerna på Vår Gård i Saltsjöbaden. Läs mer › -
9 SEPTEMBER 2011
Berns Hotel har fått pris av World Travel Award
Berns Hotel har vunnit i kategorin “Sweden´s leading boutique hotel 2011”. Läs mer › -
29 JULI 2011
Scandic Hotels skapar ett av Stockholm skönaste hotell
Läs mer › -
8 JUNI 2011
Konferenspoolen tackar KFS
Läs mer › -
26 APRIL 2011
Konferenspoolen expanderar
Läs mer › -
21 MARS 2011
Gällöfsta konferens inför "Meatless Friday"
Läs mer › -
14 MARS 2011
Fazers konferensverksamhet upphör
Läs mer › -
10 MARS 2011
Näsby Slott är nu Svanenmärkt!
Läs mer › -
22 FEBRUARI 2011
Formgivare ger Nordic Sea Hotel en helt ny look
Läs mer › -
14 FEBRUARI 2011
Årets kock finns på Ulfsunda Slott
Läs mer ›


